Consultări cu Administrația Prezidențială

Patru ani de parteneriat și asistență
24 February 2026
Ștergerea cazierului duce la ascunderea infractorului
2 March 2026

Consultări cu Administrația Prezidențială

Federația noastră a fost în 27 februarie 2026, alături de partenerii din Platforma Socială din România la un dialog cu Administrația Prezidențială a României.

Dorim:

✅ recunoașterea ONGurilor din servicii sociale ca al treilea sector de servicii,

✅ impulsionarea reformei din asistența socială și implementarea mecanismului ”banul urmează beneficiarul”, pentru o justă finanțate a serviciilor sociale, indiferent de cine le prestează și

✅ finanțare europeană prin noul cadru de finanțare.

Din păcate, deocamdată vorbim despre:

❎ un nivel de maxim 18% de finanțare din fonduri publice pentru serviciile sociale prestate de furnizorii privați nonprofit,

❎ impozitarea și taxarea ONG-urilor, deși fac activitate de interes public general și

❎ un atac public puternic la adresa ONG-urilor, din partea unor fracțiuni din societate și la adresa persoanelor vulnerabile, inclusiv din mediul politic.

Suntem mândri de colegi care au venit din toată țara pentru acest eveniment și au prezentat competent și concis cele mai importante informații legate de sectorul nostru de activitate și mulțumim domnului Radu Burnete, consilier prezidențial pentru probleme economice și sociale, care ne-a fost gazdă.

E provocatoare schimbarea, știm, dar pas cu pas, sperăm să reușim.