Eficientizarea fără evaluare, analiză și netransparentă poate costa imens

Dialog cu ministrul muncii, la început de mandat
16 iulie 2025
Teme de dialog FONSS – MMFTSS
29 august 2025

Eficientizarea fără evaluare, analiză și netransparentă poate costa imens

Am adresat primului ministrul al României următoarea scrisoare, cu speranța că punctul nostru de vedere va avea impact asupra deciziilor care se iau în perioada aceasta:

Domnule Prim Ministru Ilie Bolojan,

Urmărim cu atenție deciziile pe care le anunțați în spațiul public privind reorganizarea instituțiilor statului, reducerea cheltuielilor, identificarea structurilor care nu și-au dovedit utilitatea și îndepărtarea persoanelor numite exclusiv pe criterii politice. Înțelegem că aceste demersuri generează tensiuni și numeroase întrebări în societate, însă considerăm esențial ca ele să fie abordate cu responsabilitate și transparență.

Dorim, prin prezenta scrisoare, să atragem atenția asupra câtorva aspecte pe care vă solicităm să le aveți în vedere în procesul pe care îl coordonați:

  1. Respectarea principiului transparenței

Chiar și în situația asumării răspunderii guvernamentale, considerăm absolut necesar ca propunerile de reformă să fie comunicate public și argumentate pe baza unor analize obiective privind funcționarea actuală a instituțiilor, precum și prin simulări de impact ale noilor măsuri. Dezbaterea publică și consultarea actorilor relevanți – inclusiv a cetățenilor – sunt indispensabile pentru a asigura legitimitatea și eficiența acestor decizii.

  • Îmbunătățirea comunicării guvernamentale

În prezent, lipsa unei comunicări clare din partea Guvernului creează percepția că deciziile sunt luate în afara interesului cetățenilor. Această situație alimentează speculațiile și dezinformarea, ceea ce conduce la scăderea încrederii publice în instituțiile statului și în actuala guvernare.

  • Evaluarea instituțiilor cu rol esențial pentru garantarea drepturilor cetățenești

În cazul structurilor care obțin rezultate modeste, dar gestionează domenii fundamentale – precum drepturile omului – solicităm ca măsurile să vizeze eficientizarea activității, prin creșterea competenței profesionale și a implicării angajaților, nu prin comasări sau desființări care pot genera efecte negative asupra cetățenilor. Orice decizie ar trebui fundamentată pe o analiză corelată între rezultate, bugete și capacitatea reală a instituțiilor. Subliniem că desființarea unor instituții din domeniul protecției drepturilor fundamentale ar reprezenta un regres democratic incompatibil cu valorile europene.

Istoria recentă arată că reorganizările instituționale realizate fără o strategie coerentă au generat costuri semnificative și rezultate modeste – un exemplu fiind Agenția Națională Antidrog, a cărei eficiență în combaterea și prevenirea consumului de droguri rămâne problematică.

  • Disponibilitatea noastră la dialog

Pe domeniile ce privesc drepturile omului și asistența socială, ne exprimăm deschiderea de a contribui cu feedback și expertiză, precum și de a participa la orice consultări inițiate de Guvern. Intenția noastră este una constructivă, cu scopul de a identifica soluții sustenabile și de a evita consecințele negative care ar afecta întreaga societate.

FONSS nu este singura structură din societatea civilă îngrijorată de efectele schimbărilor despre care se vorbește în spațiul public.

Două organizații membre FONSS – Asociația Necuvinte- https://www.necuvinte.ro/ și Centrul de Mediere și Securitate Comunitară- https://www.cmsc.ro/ și-au exprimat de asemenea, print-un document adresat dlui Ilie Bolojan, îngrijorarea legată de schimbări în discuție în domeniul drepturilor femeilor, egalitării de șanse și serviciilor pentru victimele violenței domestice și traficului de persoane.

Textul este aici: https://www.facebook.com/share/p/1J28aAbDoU/?mibextid=wwXIfr